"Státotvorné" povolební přetvařování stran

05/11/2017 "Státotvorné" povolební přetvařování stran

5. 11. 2017 www.parlamentnilisty.cz

Strany se výsledky voleb nepoučily a i po volbách pokračuje jejich hon na Babiše. Voliči ale dali stranám jasně najevo, že odmítají jejich nekonstruktivní obstrukce.

Jakmile skončila volební kampaň, většina stran, které se dostaly do sněmovny, se vrací ke svoji rétorice s úvahou, že voliči jsou úplní hlupáci. Svoje volební programy a sliby hodily tyto strany a jejich politici, až na vzácné výjimky, do koše. Hlavní jejich snaha je dále pokračovat v honu na vítěze voleb Babiše a neumožnit  vládu s ANO, anebo vládu ANO, které získalo drtivé vítězství v odstupu na další strany, které nemá v demokratických volbách po roce 1989 obdoby. Kdyby měly tyto strany, které dosud vládly, alespoň trochu sebereflexe, musely by si uvědomit, že k vítězství ANO také výrazně přispěly svojí činností.

Hlavní se pro ně stává opět jejich ego a další čtyřleté vysávání státního rozpočtu převážně ve prospěch svůj, svých přátel, svých lobbistů a spřízněných duší. Byly snad tyto strany voleny pro to, aby společně, až na ANO a některé signály z KSČM a SPD, dělaly vše pro to, aby se vláda neustavila? V pozadí jejich stanovisek je i závist a strach , že ve svojí činnosti nebudou moci pokračovat a že bude přiváděno na světlo, jejich mnohdy nepřístojné konání. Prosazují, aby předseda s velkou převahou vítězné ANO Babiš nemohl sestavit vládu, ale kromě toho je vidět snaha, aby vládly ony. To ale s jejich trojnásobně nižším výsledkem (a u některých stran s téměř šestinásobným) ve volbách bez Babiše nejde. Tak kritizují a urážejí nejenom vítěze voleb a ty strany a jedince, které se snaží plnit přání voličů, ale také hrubě urážejí prezidenta Zemana a jeho snahu, aby se vláda včas ustavila, bylo tím umožněno schválení státního rozpočtu na příští rok a fungování sněmovny. Tomu jim výrazně jednostranně pomáhá Česká televize, kterou, bohužel, musejí platit všichni občané. Jsou to oni, a ne prezident Miloš Zeman, kteří překrucují ústavu a dělají svojí činností skryté i otevřené obstrukce se snahou zamezit ustavení vlády pod záminkou „ústavních zvyklostí“, kterými si oni v minulosti upevňovali moc. Jejich směšné prohlašování, že jdou všichni do opozice, je destruktivní a odporuje to i jimi proklamovaným „ústavním zvyklostem“. A podle některých stran do sněmovny zvolených, je i „ústavní zvyklostí“ neplatit dluhy, podpora nezákonného zabrání a obsazení budov jiných vlastníků, a podpora těch, kteří budovy obsadili a svými činnostmi znepříjemňují život obyvatel v sousedství, a prosazovat legalizaci drog.

Vykonstruované útoky na Babiše jim nebudou nic platné. I kdyby náhodou s přispěním překroucení skutečností byl odsouzen. To by musel začít rovněž proces, který by odhalil, jak tito politici skutečně s našimi prostředky hospodařili.  Pan Babiš, tak jako i další tisíce podnikatelů a příjemců dotací, pouze využil podle nastavených podmínek a možností nekvalitní a nepřehledné „legislativní smrště“ těmi, kteří na něj dnes útočí. Pokud byla tato situace umožněna, a podle kritiků existovat nemněla, stíháni by měli být především ti, kteří takto pravidla nastavili.

Nálepkování a útoky na strany, které jako „netradiční“ získaly ve volbách důvěru voličů, že jsou xenofobní, rasistické a extremistické, od stran, jejich neúspěšných politiků a vyvolených komentátorů mainstreamu, namísto vlastní a přímé sebereflexe, uráží miliony voličů, kteří těmto „netradičním stranám“ dali hlas. To si tyto strany a kritici neuvědomují, že jim to voliči v příštích volbách sečtou? Prohlášení trvalého škoditele našeho státu Kalouska, který proklouzl do sněmovny převážně hlasy z Prahy, je charakteristické pro jeho dlouhodobé působení v politických stranách, které měnil podle svého osobního prospěchu. Jeho výzva k tomu, aby „demokratické“ strany znemožnily ustavení a schválení vlády vítěznou stranou ANO, která získala šestkrát více hlasů než ta jeho TOP 09,  neprospívá nejenom občanům, ale nadále potápí i jeho TOP 09.

Strany, které voliči poslali do sněmovny, by si měly uvědomit, že jejich úkolem je prosazovat svůj program. To jde především ve vládě a tam je také možné výrazněji sehrát kontrolní roli, než pouze v nekonstruktivní opozici v parlamentu. Ani v parlamentu bez kompromisu ke svému programu, strany v opozici vzhledem k volebnímu výsledku ANO, nenajdou většinu pro prosazení alespoň svých rozhodujících priorit. Pokud najdou kompromis a půjdou do vlády, tak jistě i potom, pokud bude dobrý návrh opozice v parlamentu, najde kompromis i vítězná strana voleb ANO a návrh opozice podpoří. Takový konstruktivní přístup a ne obstrukce je státotvorný, a voliči výsledky voleb dali jasně najevo, že jej od stran, které se do parlamentu dostaly, očekávají.

Vladislav Krumer, SPO Plzeňský kraj

Proč SPO?

 

  1. Chceme přímou volbu prezidenta, hejtmanů, primátorů a starostů
  2. Chceme přijetí zákona o prokázání původu příjmů a majetku, a aby byl zabaven majetek získaný nelegálním způsobem
  3. Chceme přijetí zákona o obecném referendu, kde by předmětem všelidového hlasování byly zásadní otázky domácí i zahraniční politiky
Poslední novinky